Dokumentaalfilmide võim. Rohelise Kaadri filmiõhtud.
Gerda Ustimenko, Anna Silvia Seemel
2019. aasta kevadel alustas KÜS Rohelise Kaadri filmiõhtutega. Vaatajate ette toodi keskkonnateemasid kajastavad dokumentaalfilmid nagu “Before the flood” ja “Rohesõdalased”. Iga filmi järel toimus ka arutelu, kus EMÜ õppejõud, olles antud teemale spetsialiseerunud, vastasid publiku küsimustele ja aitasid tuua filmis näidatu Eesti konteksti.
Filmid on tihti palju märkimisväärsema mõjuga kui loengud. Tänu fotograafia ja filmitööstuse arengule saame me näha, mis toimub seal, kuhu me ise oma elus ei pruugi jõuda. Me võime rääkida, et jää sulab ja veetase tõuseb; et lapsed ja täiskasvanud surevad reostuse tagajärjel, kuid ilma pildi ning emotsioonita, mida annab filmis nähtu, ei pruugi selle mastaapsus ja reaalsus meieni jõuda. Inimene vajab mõistmiseks tihtipeale seost enda eluga, mida ei paku numbrid ega tabelid, kuid mis võib tekkida filmis nähtu põhjal.
Oleme teadlikud, kui suureks probleemiks on näiteks õhusaaste, plastreostus ning kliimamuutused. Paljudele jääb aga siiani tunne, et Eestis seda ei toimu; meie ei panusta nii palju ja meil neid probleeme eriti pole. Seetõttu ongi hea kaasata aruteluks spetsialiste, kes suudavad näidata, kuidas eestlaste tegude tagajärjed on nende probleemidega sama suurelt seotud kui iga teise rahvuse omad ning Eesti pole nendest probleemidest prii ei tagajärjede ega tekitamise poolest.
Filme on tehtud palju ja need on tänapäeval kergesti kättesaadavad. Miks mitte korraldada igas ettevõttes või organisatsioonis mõni keskkonnateemaline filmiõhtu, et tuua hetkeolukord rohkem päevakorda? Me ju teame, et probleeme on ja nendega peab tegelema. Miks me siis neid edasi lükkame? Jäätmeseadus võeti vastu 2004. aastal, aga siiani leidub inimesi, kes “ei tea, kuhu prügikasti oma prügi panna”. Kas see on tõesti teadmatus või hoopis laiskus?
Filmi vaadates peab sellele järgnema ka tegutsemine. Räägi ka teistele, mida nägid. Soovita seda sama filmi või hoopis mõnda nippi, mille seda vaadates said, et teiste vaeva vähendada. Too oma ellu muutusi ja promo seda oma lähedastele. Dokumentaalfilmid ei ole tehtud meelelahutuseks. Need on tehtud päris elust päriselt kaasa võetavate ideedega. Nii et järgmine kord, kui sul tekib mõte teha filmiõhtu, vali aktuaalsel teemal dokfilm ja ole valmis muutuma ning andma panus jätkusuutlikumasse keskkonda!